Igaunijas Nacionālā opera

Jauna apgaismojuma vadības sistēma Igaunijas Nacionālajā operā

 

2014. gada septembris

Jūgendstilā būvētā ēka, kuras dizainu veidojuši somu arhitekti Armass Lindgrēns un Vivi Lonns, 20. gadsimta sākumā bija lielākā ēka Tallinā. Viena ēkas puse šai divu spārnu konstrukcijas celtnei bija paredzēta teātra vajadzībām, otra kalpoja kā koncertzāle. Šāds ēkas funkcionālais sadalījums ir saglabājies līdz pat mūsdienām. Vēsturiski starp abām ēkas pusēm bija izvietots restorāns un iekšpagalms.

Teātra un koncertu zāle tika atklātas 1913. gada 24. augustā, kad izcilais skulptors Augusts Veizenbergs jaunizveidotajam teātrim dāvināja divas no savām skulptūrām – Koit (Rītausma) un Hämarik (Saulriets), lai tās izdaiļotu jaunās ēkas Sarkano zāli.

Ēka ir rekonstruēta pēc 1919. gada Igaunijas neatkarības iegūšanas un pēc 2. Pasaules kara gaisa uzlidojumiem, kuru laikā tā tika praktiski iznīcināta un atdzima vairs ne kā jūgendstila paraugs, bet iedvesmojoties no neoklasicisma un pēckara arhitektūras tendencēm. Zemākā ēkas daļa starp abiem spārniem tika rekonstruēta tikai 1991. gadā, un tajā tika izveidota teātra konservatorija, kas pazīstama kā Operas Ziemas dārzs. 

2013. gadā Igaunijas Nacionālā opera svinēja savu simtgadi. Šobrīd tās repertuārā ir plašs klāsts ar klasiskās un mūsdienu operas iestudējumiem, mūzikliem un operetēm, kā arī baleta izrādēm.

SGS Sistēmas ar Igaunijas Nacionālo operu sadarbību uzsāka 2014. gadā, kad opera bija pieņēmusi lēmumu atrisināt ar skatuves apgaismojuma sistēmas vadību saistītās problēmas, ar ko tā bija saskārusies jau vairāku gadu garumā:

  • esošā apgaismojuma vadība bija fiziski novecojusi un neatbilda mūsdienu tehnikas prasībām;
  • Somijas viesizrāžu laikā, uz kurieni bieži devās trupa, gaismotāji bija spiesti izrādes programmēt katru reizi no jauna, jo pašu izmantotie gaismu šovu faili nebija savietojami ar tur izmantotajām gaismu vadības pultīm. 

Igaunijas Nacionālā opera pieņēma lēmumu nomainīt visu skatuves apgaismojuma vadības sistēmu pret mūsdienīgu sistēmu ar attīstības iespējām arī nākotnē. Operas gaismu nodaļas tehniskie speciālisti rūpīgi iepazīstoties ar pašreizējo gaismu vadības sistēmu piedāvājumu pasaules tirgū, viennozīmīgi pieņēma lēmumu, ka jauno sistēmu veidos uz MA Lighting grandMA2 bāzes. Tika pieņemts lēmums nomainīt ne tikai apgaismojuma vadības pultis, bet arī izveidot vadības tīklu MA-Net2. Šāds lēmums tika pieņemts arī tāpēc, ka lielākajā daļā Somijas teātru tiek zmantotas tieši grandMA2 sistēmas, kas stipri atvieglo viesizrāžu sagatavošanas darbus.

SGS Sistēmas par savu sadarbības partneri Igaunijā izvēlējās vienu no vadošajiem industrijas uzņēmumiem Eventech OÜ, kas nodrošināja iespēju piedalītos iepirkumā un piegādāt operai nepieciešamo. 

Operas tehniskajam personālam bija jāveic liels darbs, lai uzstādītu jauno sistēmu un ierakstītu visas esošās izrādes jaunajā gaismu vadības sistēmā, tāpēc vēl pirms iekārtu uzstādīšanas mūsu uzņēmuma gaismu sistēmu speciālists Jurijs Fjodorovs veica operas tehniskā personāla trīs dienu apmācību darbam ar grandMA2 sistēmu. 

Uzstādītā tehnika:

  • 1 x MA Lighting grandMA2 Light SV – apgaismojuma vadības pults
  • 1 x MA Lighting grandMA2 Fader Wing – apgaismojuma vadības pults paplašinājums
  • 1 x MA Lighting NPU – tīkla procesors
  • 1 x MA Lighting MA onPC Command Wing – apgaismojuma vadības virsma
  • 12 x MA Lighting 4Port Node – tīkla komutācijas iekārta    
Gads2014