GORS – pasaules standartiem atbilstoša koncertzāle
2013. gada maijs
Latgales vēstniecība GORS – vieta, kur vienkopus rada un vēsta Latgales stāstu. Vieta, kur satek kultūras mantojums un senas vērtības, tradīcijas un jaunrade, valoda un notikumi, nozīmīgākās pasaules tendences, māksla, kultūra, dejas un dziesmas.
Rēzekne ir pirmā pilsēta Latvijā, kur ir uzbūvēta pilnīgi jauna, pasaules standartiem atbilstoša koncertzāle, un patlaban tā uzskatāma par nozīmīgāko kultūras būvi visā Latvijā. Arhitektūras projektu konkursā 2008. gadā uzvarēja Ulda Baloža un Daigas Bikšes darbs ar devīzi Zīdaste.
Latgales vēstniecībā GORS ir divas akustiskās koncertzāles – lielā zāle Gors ar 1000 sēdvietām (3000 stāvvietām) un mazā zāle Zīdaste ar 220 sēdvietām (1000 stāvvietām), kinoteātris, dzīves vieta māksliniekiem, izstāžu vieta mākslai, restorāns, trīs telpas semināriem, konferencēm, plenēriem, korporatīviem pasākumiem un radošām darbībām. Te mājvietu radusi arī Dzimtsarakstu nodaļa un Informācijas centrs.
Ēkai ir klasisks trīsdaļīga apjoma salikums – skatam atvērts vestibils vairāku līmeņu augstumā. Labiekārtota ir arī GORS pieguļošā teritorija 3,5 hektāru platībā. Jaunbūvei lielās zāles daļā ir seši stāvi, bet mazās zāles daļā pieci stāvi. Kopējā ēkas platība ir 11 166 kvadrātmetru.
GORS lepnums ir augstvērtīgā akustika, kas ļauj līdz pilnībai baudīt muzikāli dramaturģiskos uzvedumus – operas, baletus, mūziklus, simfoniskās mūzikas koncertus, kora un kamermūzikas koncertus, amatiermākslas un plašizklaides norises. Koncertzālēs skanīgumu nodrošina īpašā uzbūve, kas ļauj mainīt akustikas īpašības atkarībā no koncerta veida.
Ēkas būvniecības pēdējā fāzē Rēzeknes dome un koncertzāles operators pieņēma lēmumu modernizēt un uzlabot sākotnējā projektā paredzētās audio un apgaismes tehnoloģijas, ko nodrošināja SGS Sistēmas.
SGS Sistēmas izstrādāja tehnisko projektu ar dažādiem uzlabojumiem un papildu skaņas un gaismas aprīkojumu, piedāvājot koncertzālē izmantot Clay Paky kustīgos gaismas ķermeņus, kas izceļas ar izcilu kvalitāti, elastību, darbības precizitāti un gaismas atdevi un, kas īpaši būtisks akustiskai koncertzālei, – ar ļoti klusu darbību. Tika piedāvāts uzstādīt gaismas ķermeņus ar 1500 W lampu lietojumu lielākiem attālumiem un tā paša ražotāja Alpha Spot QWO 800 ST starmešus mobilitātei, jo šāds aprīkojums ir viegls un kompakts, bet ar lielisku tālummaiņu un gaismas atdevi, kas būtiski tik liela mēroga projektam. Pēc SGS Sistēmas piedāvāto uzlabojumu prezentācijas tika pieņemts lēmums pilnībā izmainīt PA sistēmu, kā arī skaņas un gaismas kontroles sistēmas. Pateicoties tam, koncertzāle GORS ir pirmā vieta Latvijā, kuras apgaismes kontroles sistēmai ir pilnīga dublēšanas (backup) funkcija. Savukārt, pateicoties MA Lighting plašajām tīkla komutācijas iespējām, GORS koncertzālē tiek nodrošināta ļoti elastīga apgaismojuma sistēmas vadība.
SGS Sistēmas piegādāja un uzstādīja arī vairākus Philips Selecon skatuves gaismas prožektorus. Ņemot vērā koncertzāles ievērojamos gabarītus, tika izmantoti tikai augstas jaudas gaismu produkti: Pacific Zoomspots, Rama HP 175 PC un Arena PC. Koncertzālē tika uzstādīta Midas digitālā audio vadības sistēma, kas atzīta pasaulē, labi pazīstama arī Latvijā un iecienīta skaņu inženieru vidū, kas savā ikdienas darbā izmanto šo konkrēto Midas digitālo sistēmu, un atzīst to par piemērotu savam darbam.
Lielās zāles skatuvei tika pieņemts lēmums izmantot Turbosound TMW-115 skatuves monitorus, kas nozīmīgi ar ļoti zemu profilu, augstu rentabilitāti un labu skaņas kvalitāti. Skatuves monitoru sistēmai tika izmantoti MC² Audio E-Series jaudas pastiprinātāji un Klark Teknik DN 9848E digitālie sistēmas procesori.
Lai izvēlētos pareizo PA sistēmu, jāņem vērā divi būtiski aspekti – svara ierobežojums un, protams, skaņas kvalitāte, un, vadoties pēc šiem kritērijiem, SGS Sistēmas kopā ar koncertzāles tehnisko vadību pieņēma lēmumu par labu d&b audiotechnik V-series sistēmai. Šīs sistēmas priekšrocība ir zemfrekvenču akustiskās sistēmas ar kardioida tipa virziendarbību.
Šobrīd Latgales vēstniecība GORS ir pasaules līmeņa koncertzāle, kas var nodrošināt augstākās kvalitātes māksliniecisko sniegumu, arī pateicoties pārdomātajām un SGS Sistēmas nodrošinātajām ēkas apgaismes un skaņas instalācijām.
Uzstādītā tehnika:
- 1 x MA Lighting grandMA2 Light, SV – apgaismojuma vadības pults;
- 1 x MA Lighting grandMA2 Replay Unit – apgaismojuma vadības pults, dublēšanas funkcija;
- 2 x MA Lighting MA onPC Command Wing – apgaismojuma vadības virsma;
- 5 x MA Lighting 2Port Node on PCO – tīkla komutācijas iekārta;
- 2 x MA Lighting 2Port Node on PC PRO – tīkla komutācijas iekārta;
- 3 x MA Lighting 4Port Node – tīkla komutācijas iekārta;
- 6 x MA Lighting DMX Booster 1-7 – DMX signāla dalītājs;
- 4 x Clay Paky Alpha Wash 1500 – kustību krāsu maiņas starmeši;
- 4 x Clay Paky Alpha Spot HPE 1500 – kustību efektstarmeši;
- 6 x Clay Paky Alpha Spot QWO 800 ST – kustību efektstarmeši;
- 42 x Selecon Pacific 14-35 – profilējamie starmeši;
- 12 x Selecon Rama PC 175 – gludās lēcas starmeši;
- 8 x Selecon Arena PC 2K – gludās lēcas starmeši;
- 2 x Robert Juliat Cyrano 1015 – sekotājgaismas starmeši;
- 1 x Swefog Ultimate 3000DMX – miglas ģenerators;
- 1 x Midas PRO 2 – digitālā audio vadības pults;
- 1 x Midas PRO 2C – digitālā audio vadības pults;
- 2 x Midas DL 251 – ieeju/izeju bloks;
- 1 x Midas DL 252 – ieeju/izeju bloks;
- 1 x RPM Dynamics RPM-TB48 I/O – ieraksta interfeiss;
- 10 x Turbosound TMW-115 – skatuves monitori;
- 2 x Klark Teknik DN 9848E – digitālie sistēmas procesori;
- 4 x MC² Audio E15 – jaudas pastiprinātāji;
- 4 x MC² Audio E25 – jaudas pastiprinātāji;
- 1 x d&b audiotechnik V-Series – akustiskās sistēmas, jaudas pastiprinātāji;
- 4 x Litec EXE Rise D8+ - elektriskās ķēžu vinčas.