Stagetracker FX uzstādīšana Latvijas Nacionālajā teātrī
2013. gada maijs
Latvijas Nacionālais teātris ir ikvienam Latvijas iedzīvotājam nozīmīga ēka, jo tajā 1918. gada 18. novembrī tika proklamēta Latvijas Republika. Latvijas Nacionālais teātris dibināts gadu pēc šī notikuma – 1919. gada 30. novembrī. Teātra ēkas būvdarbi tika sākti 1899. gadā pēc latviešu arhitekta A. Reinberga projekta, un tika pabeigti 1902. gadā, kad tajā tika atklāts Rīgas Otrais teātris.
Latvijas Nacionālais teātris ir nacionālas nozīmes kultūras un mākslas centrs, kura uzdevums ir iepazīstināt pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu ar teātra mākslas un kultūras norisēm un aktualitātēm, akcentējot nacionālās vērtības, uz teātra skatuves regulāri uzvedot latviešu klasiku un oriģināldramaturģiju.
Šobrīd teātris nodrošina plašu un daudzveidīgu repertuāru – drāmas, mūziklus, komēdijas, klasiskus iestudējumus un mūsdienīgus eksperimentus, visplašākajam skatītāju lokam.
SGS Sistēmas 2013. gadā Latvijas Nacionālajam teātrim piegādāja mākslinieku (izpildītāju) sekošanas un ar to saistītās skaņas lokalizācijas sistēmu Stagetracker FX, kas šobrīd veiksmīgi tiek izmantots daudzās izrādēs un ir vienīgais šāda veida skaņas aprīkojums Baltijā.
Uzsākot sadarbību ar TTA Sound, SGS Sistēmas nolēma, ka labākais veids, kā veicināt Stagetracker sistēmas ienākšanu tirgū, ir nodemonstrēt šīs sistēmas darbību nozares profesionāļiem. Latvijas Nacionālais teātris izrādīja interesi par šādas skaņas sistēmas testu, un kopā ar SGS Sistēmas un TTA Sound noorganizēja Stagetracker FX prezentāciju teātrī, ko apmeklēja daudzi Latvijas skaņas inženieri, profesionālā skatuves aprīkojuma īres uzņēmumi un citu teātru pārstāvji.
Prezentācija ietvēra gan teorijas daļu, gan praktisku sistēmas testu teātra izrādes Sudraba slidas mēģinājuma laikā, ļaujot ikvienam klātesošajam novērtēt skaņas atšķirību ar standarta skaņas aprīkojumu un Stagetracker sistēmu. Izrādes darbība norisinājās uz ledus, aktieriem slidojot un ātri pārvietojoties pa skatuvi, kas skatītājiem radīja grūtības uztvert, kurš izrādes varonis konkrētajā brīdī runā, taču uzsākot izmantot Stagetracker sistēmu, šī problēma tika atrisināta.
Projekta ietvaros, Latvijas Nacionālajā teātrī tika uzstādīta Stagetracker FX16 sistēma ar Qlab programmatūra, kas atvieglo darbu skaņas inženieriem un nodrošina iespēju radīt daudzveidīgus skaņas efektus. Šobrīd Stagetracker sistēma teātrī tiek izmantota visdažādāko izrāžu apskaņošanā, sākot ar drāmām un beidzot ar mūzikliem.
Uzstādītā tehnika:
- TTA Sound Stagetracker FX16 – izpildītāju sekošanas un ar to saistītās skaņas lokalizācijas sistēma.